Uyarı:  Aşağıda yer alan yazı adı geçen yapım hakkında birçok ayrıntı barındırmaktadır. İzlemeyi düşünenlerin okuması önerilmez:)

Özel tavsiye ile izlediğim bu dizi, Güney Kore kaynaklı Medical / Hastane /doktor  türün sanırım en iyi örneği kabul edilebilir. Hikaye aile hatalarının faturasını ödeyen çocuklar ve intikam peşinde koşan klasik bir konuya odaklansa da ekran görselliği ve oyuncuları için bile olsa izlenmeyi hak ediyor. Ama şu da bir gerçek ki genelde Kore dizilerinde senaryolarda pek süpriz yaşamıyoruz.

Park Cheol
Babası ile yaşayan küçük Park Hoon sebebini pek anlayamasa da evleri kendilerini ziyaret eden ajusshi'lerin (amcaların) istilası altındadır. O sıralarda babası Park Cheol'un çalıştığı hastane yanlış tedavi ve ameliyat sonucu ölen bir hasta nedeniyle davalık durumdadır. Başarılı bir kalp cerrahı olan Park Cheol, yaşanan haksızlığa karşı duruş sergiler ve tanık sıfatıyla mahkemeye katılmak ister.  Bu tutumu idare tarafından hoş karşılanmaz. Karmaşa devam ederken Kuzey ve güneyi savaşa sürükleyecek politik bir kriz yaşanır. Kuzeyin lideri de kalp hastasıdır ve acil müdahale edilmezse bir hafta bile yaşamayacaktır. Güney Kore hükümeti ise suların durulması adına en iyi doktorunu yollamaya karar verir. Dong Woo'nun üniversite hastanesi olma yolunda adını lekeleyebilecek bir skandalın duyulmaması için Park Cheol'den kurtulmaktan başka seçeneği yoktur.  Elbette bu fırsatı kacırmazlar. Park Cheol savaşı engelleyebilecek yegane kişi olduğu söylenerek yola revan edilir:)

Tamamen gizli biçimde Kuzey tarafına geçen Park Cheol cerrahi operasyonun en kritik anında Kuzey Kore yetkililerinin namlusunun ucundaki rehin alınan küçük oğlunu görünce hastayı kurtarmak için elinden geleni yapar ve başarılı da olur. Park Hoon ise babasını hayranlıkla izler ve koridorda  dönüşünü beklerken onun hastaya attığı düğümü hatırlayarak bulduğu ipleri aynı biçimde  örer. Bu sırada güzeller güzeli Song Jae Hee ile tanışır ve ayrlmadan hemen önce ördüğü ipi kızın bileğine takar. Medyaya yansımayan bu olay iki ülkenin paylaştığı bir sırdır. Ancak Park Cheol eve dönmek için yola çıktığında anlar ki Güney onu geri getirmek niyetinde değildir. Kuzeyin askerlerinin namlusu bir kez daha üzerlerine çevrilir. Ölümü beklerler. Ama Kuzey belli ki faydalı bulduğu kalp cerrahından sonuna kadar faydalanmayı tercih etmektedir. Artık bir yoldaş olarak Kuzey'de yaşamak zorundadırlar.

Hızlı bir zaman akışı ile ortalıkta tam bir firlama tip olarak gezdiğini gördüğümüz Park Hoon, Güney Kore'in muzik kasetlerini korsan biçimde satıp para biriktirmektedir. Birlikte aynı tıp fakültesine devam ettiği ve delice sevdiği Jae Hee için bir de yüzük alır ve  evlenme teklif eder. Gerçekte aynı ölçüde Hoon'a deli divane olsa da kendini hayli naza çeken kızımız hiç de kolay lokma değildir. Sonunda yüzüğü parmağına takar ama yüzyıl sonra evlenebileceğini ekler. Aynı tıp fakültesinde Prof falan olsa gerek babası da ikilinin yakınlığını farkındadır. Park Hoon, sonunda ikna ettiği Jae Hee'nin ailesi ile tanışmak için jilet gibi giynir ama babası hasta kontrolu olduğunu anımsatınca yüzü asılır. Kocaman kuyruğa umutsuzca bakarken saatini yoklar. Gecenin ilerleyen saatlerinde babası bir buket çiçek uzatıp gidebileceğini söyleyince rahat bir nefes alır. Bu aynı zaman da O'nun onayı da demektir.

Song Jae Hee
Ancak beklenen buluşma asla gerçekleşmez. Babası hükümet karşıtı olmakla suçlanan Jae Hee, askerler tarafından götürülürken elinden birşey gelmez. O andan sonra Hoon, kendisini sevdiği kızı bulmaya adar. Arayışı devam ederken çeşitli bilimsel çalışmaların yapıldığı ve girenin bir daha çıkamadığı bir birime götürülür. Aradan bir beş yıl daha geçer. Park Hoon, burada doktorlukla bağdaşmayan işler ve deneyler yapmak zorunda kalır ama kendini mükemmel sayılacak ölçüde de geliştirir. Macaristan'dan bir heyetin tesisi ziyaret ettiği sıralar Park Hoon hala diğer tesislerde tutuklu durumdaki mahkumların içinde Jae Hee'yi aramaya devam etmektedir. Bu sırada tesise operasyon için ölümcül durumdaki bir baba ve kız nakledilmiştir. Park Hoon başlangıçta daha faydalı ve iyileşme umudu yüksek baba için kızın feda edilmesi istenen  operasyonu yapmayı reddetse de sonra öğrenir ki o hasta Jae Hee'dır. Yara bere içindeki hali karşısında çaresizlik içinde kıvranır. O sırada kısa süre için kendine gelen baba O'ndan kendisini boş vermesini ve kızını kurtarmasını ister. Park Hoon da etik ilkeleri hiçe sayarak Jae Hee'yi kurtarmak için sağlık açısından daha iyi durumda olmasına rağmen babanın böbreğini alır. Bu aynı zaman da sevdiği insanın babasını öldürdüğü anlamına da gelmektedir. Yaptığı şey yüzünden vicdanen büyük bir acı ceker.

Park Hae Joon
Ameliyatta tersi için emir vermesine rağmen kıza nakil yapılacağını fark eden (rolünün hakkını cidden vermiş oyuncu) serinin kötü adam Park Hae Joon duruma müdahale etmek istese de heyetin tıbbi araç gereç desteğine onay verdiğini öğrenince birşey yapamaz. Heyetin önünde kısa süreliğine yaşanan ve  işin ardında Park Hae Joon'un parmağı olan elektirik kesintisine rağmen karanlık ortamda görmeden yaptığı operasyonla Hoon, izleyenleri yeteneklerine hayran bırakır. Burada bilinmeyense Park Cheol'un oğlu için bir kaçış planı hazırlamış olmasıdır. Heyet vaadedilen desteği vermek için doktorun hünerlerini yurt dışında da sergilemek istemesi ise bu imkanı sağlayacaktır. Jae Hee ise örnek hasta olarak yine yurt dışına çıkacaktır. Babasının planına rağmen Park Hoo O'nu geride bırakmak niyetinde değildir. Bu aşamada oğlu için karizmatik baba kendini feda eder ve kurşunların hedefi olur.Ancak özgürlük Macaristan'da da onlara bir türlü nasip olmaz. Geriden gelen ve heyetten bir dığınma talebi yapıldığını öğrenen Park Hae Joon'nun müdahalesi sonrası yaşanan kaçış ve kovalamacanın ardından Park Hoon vurulur ve köprüden düşen sevgilisini kurtarmayı aşaramaz.

Dr. Han Jae Joon
Dr.Oh Soo Hyun
Aradan ne kadar zaman geçtiği belli değil ama sığınma talebi kabul edilmiş görünen ve kurduğu klinik için tefecilerle uğraştığı için  üçüncü kez girdiği hapisten çıkan sevimli karakterimiz  kendisi gibi mülteci olan Yoon Bo Ra isimli bir kızla sırt sırta vermiş yine hayat mücadelesindedir. Su satarak geçimini sağlayan Yoon Bo Ra, Ona Hyung (abi) dese de aslında abayı yakmıştır. Annesini en sonunda Kuzey'den getirmeyi başarır. Bu Hoon için Kuzey Kore'ye götürüldüğünü bildiği sevdiğini bulma adına bir umuttur. Ancak  işin içinde büyük paralar dönmektedir. Annesi ile vakit geçirmek için yanıp tutuşan Yoon Bo Ra için o güne mahsus Hoon, su dağıtmak üzere yollanır. El arabasında damacana sularla  Dong Woo Üniversite Hastanesi'ne adım attığında hastane bir trafik kazası sonrası gelmekte olan 15 hasta için telaşa düşmüş haldedir. Karizmatik cerrahımız Dr. Han ve ekibi iş başındadır. (Aynı zaman da manken de olan oyuncu daha önce East of Eden dizisiyle hatırı sayılır bir hayran kitlesi edindi ve Kore'de yıldız oyuncu anlamına gelen Hallyu Star olarak nitelelen bir kategoride yer alıyor. Ancak yine de bildiğim kadarıyla dizilerde pek de başrol olmuyor. Kesinlikle fazlasıyla karizmatik o ayrı:))

Hoon yolda iken parkta karşılaştığı ve kırık parmağını sarıp tedeavi ettiği halde metal parasını kaptırdığı küçük kızla hastane koridorunda yeniden karşılaşır. Bu kez babası ile birlikte parmağı için tedaviye gelen ufaklık tam bir cimcimedir. Röntgen için yönlendirilirler. Ancak çizgileri takip etmeleri söylense de röntgen odasını bir türlü bulamaz ve daireler çizip geri gelirler. Bu arada baba da iyiden iyiye yorulmuştur. Hoon'da onları izler. Aslında kızın babasının halini beğenmez. Beklenen acil hastalar gelince ortalık karmaşa halini alır. Bu arada ufaklık bu kez babası için çevresindekilere ricada bulunur ama pek dikkate alınmaz. En sonunda kendini dinletebildiğinde Oh Soo Hyun, onları bir doktora yönlendirir.  Dr. Kim eşiliğinde asansörle giderlerken sonunda adam dayanamaz ve bayılır. Hoon, hastanın nefes almadığını söyleyince panik içindeki Dr. Kim yardım bulmak için koşturur. Bir uzmandan çok intörn gibi davranan Dr. Kim'den fayda olmayacağını anlayan Hoon elektrikle şok müdahalesini de yapmak zorunda kalır. Hasta hayata dönünce ter kan içindeki Dr. Kim, acil ameliyat için  servisten doktorlarla iletşim kurmayı dener. Ancak aşağıda trafik kazasının yarattığı acil durum devam etmektedir. Dr Moon acele edilmezse ve hasta ikinci bir kriz geçirirse masada kalacağını bildirir. Dr. Kim, Dr. Moon'a dil döker yardım için. Profesör Moon'dan yardım ister ama şefliği Dr. Han'a kaptırmanın acısını içerek dindirmeye çalışan adam işlerine yaramaz. Birşeylerin ters gittiğini anlayan ufaklık ise babası için güvenilir olduğunu anladığı Hoon'dan yardım ister. 500 vonu avucuna sıkıştırır. Hoon ufaklığın kalbine dokunan hüznüne kayıtsız kalamaz ve kararını verir. (Bu ufaklık cidden çok yetenekli yaaa. O gözyaşları ile öylesine tatlıydı ki:)

Ameliyathaneye girdiğinde, bekleyen ekipse O'nu ilk önce Dr. Han zanneder. Gözünde operasyon için takılan özel yakınlaştırıcı gözlük vardır. Tabii fark etmeleri uzun sürmez. Zaten Hoon da neştrini almış ve ilk kesiği atmıştır. Odadakiler kan akmayan o ilk neşterle birlikte hayretler içinde kalır ve daha fazla müdahale etmezler.
            Dr. Keum                       Dr Moon                   Dr. Kim         Prof. Moon            

Yukarıda bunlar olup biterken Dr. Han ve ekibi işi bitirir. Herkesin takdir dolu alkışlarını mütevazi şekilde başıyla selamlayarak kabul eden Dr. Han, Dr. Oh'dan yukarıya gönderilen ve kalp krizi geçiren hastaya bakmasını ister. Dr. Oh odaya girdiğinde elbette kapıda Dr. Han sorumluluğunda devam ettiği gözüken ameliyata dahil olur ve yabancıya kimsin diye sorar. İkilininin nahoş sohbetini biraz da kibirli biçimde bölen Dr. Moon, bariz biçimde pek de hoşlanmadığı Dr. Oh'a bu operasyonun onun harcı olmadığını, doktorun kimlik  teşhisinden önce hastanın kurtarılmasına öncelik vermeleri gerektiğini hatırlatır. Hoon, ameliyat sonrası peşine takılan güvenliği geçiştirip ortalıktan toz olmayı dense de küçük kızın verdiği 500 vona bakıp kendisini olmadık risklere soktuğu için  söylenirken elinden düşürünce yuvarlanarak giden paranın ardısıra koşturur. Çok geçmeden Dr. Oh ve güvenlik biriminin avucuna düşer. Hastaya müdahalesi için Oh'dan okkalı bir tokat yer. Sonrasında Dr. Han da karmaşaya müdahil olur. Neyseki uzman doktorluğu tescil edilince Hoon çıkıp gider. Ancak ameliyatını yukarda gözlem odasından izleyen eski şef. Moon çoktan peşine takılmıştır. Kısa bir süre sora doktor seçmeleri için Prof. Moon kendi adayı olarak Hoon'u servise önerir. Bu noktada mezun olduğu okulu söylemesi için ısrar edilince Hoon Kuzey'den bir mülteci olduğunu açıkça ilan eden Pyonyang Tıp Fakültesi'ni bitirdiğini söyleyince salonda büyük bir şaşkınlık yaşanır. Hastane başbakanın ameliyatı için aday durumdadır ve kimse öyle bir durumda cerahi ekibine dahil olacak hele de Kuzey Kore'den bir mülteciye güvenmek niyetinde değildir. Filmin adı kendini burada hissetiryor işte:) Böylece açıkça reddedilen Hoon da  hayal kırıklığına uğrar elbette. Ancak kısa bir süre sonra hastane başkanının onayı ile hastaneye kabul edilir. Hikaye alıp başını gidiyor tabi bu noktadan sonra.


Serinin bir kaç hoş sahnesi var ki bunlardan biri Park Hoon'un birkaç günlük bir bebeğe yaptığı suni solunum ve kalp masajıydı. Bir diğeri insanın kaderindeki aşkı ile kalp ritminin aynı oluşu üzerine Dr. Oh'la sarıldığı sahnesiydi ki bu sarılış Oh'un kafasını karşıştırmaya yetti de arttı bile:) Sanırım öylesine tatlı birşey bana da sarılsa ben de farklı olmazdım:) Oyuncunun fazlasıyla sevimli olduğunu belirtmeden gecemeyeceğim. Ancak bazen soğuk bir tip olan Dr. Han'a bile gereksiz gülücükler göndermesi biraz acayipti:)  Bir diğeri yine Park Hoon'un hayali amaliyet sahneleriydi ki kanımca oldukça güzel yapılmıştı.

Son dönemde izlediğim en iyi yapım sayabilirm. Ancak sonu  sanki biraz aceleye getirilmiş gibiydi.

Dizi müziklerinin şarkı sözleri için Tıklayın

Comments (2)

On 11 Haziran 2018 15:20 , Unknown dedi ki...

Yazılarınızın çoğunu büyük bir keyifle okudum..Şeker Kız Candy'den yola çıkıp Kore dizilerinde buldum kendimi...Emeğinize sağlık...epeydir Kore dizileri izlemiyordum listenizde bulunan dizileri en kısa zamanda takibe alacağım..Saygılar..

 
On 29 Haziran 2019 23:07 , Emeraude dedi ki...

Teşekkür ederim:)