Dizilerden sıkılınca başka arayışlara giren benim gibiler için iki önerim var. Tabii önce onları izleyebilmek için bir çanak anten ve uydu alıcısına ihtiyacınız var. Çanağınız Hotbird uydusuna ayarlanmış olmalı. Bir de yayın akışını nette takip edecekseniz ülkelerimiz arasında altı saatlik zaman farkı var unutmayın:)

Arirang Tv:
Satellite : Eutelsat Hotbird 13B
Frequency : 11623Mhz
Symbol rate : 27.5MS/s
FEC : 3/4
Polarization : Vertical
V-PID : 225
A-PID(1/2) : 245
A-PID(3/4) : -
Band : Ku-Band
Standard : PAL

Bu kanal genel olarak dünyaya yayın yapan kültürel bir kanal. Bir dönem hafta sonu dizi yayınlandığını da anımsıyorum ancak şu an böyle bir durum yok. İlgi çekici programlar olabiliyor. Tabii İngilizce bilmeniz gerekiyor.

ShowBiz Korea:Pandemi sonrası artık yayınlanmıyor.
Yayın Saati:  Her akşam saat 21:00'da
Sunucular : Jasper Cho (İzlediyseniz Descendent Of Sun'dan hatırlarsınız) ve Lina Kwon
İçerik: Kore dizileri filmleri ve ünlüler hakkında bilgi veren bir magazin programı. Şahssen her akşam izleyen biri olarak bu pogramı zevkle takip edenlerdenim. İngilizce geliştirmek için de önerebilirim çünkü sunucuların İngilizcesi gayet anlaşılır ve kolay bir seviye.

Pops In Seoul:
Yayın Saati:  Her akşam saat 21:30'da
Sunucu :?
Yarım saatlik bir Kpop programı. Klipler yayınlanıyor ve haftanın bir günü de yeni çıkış yapan ya da albüm çıkaran vokaller ya da gruplar programa konuk olarak katılıyor. Ancak sunucu seçimi konusunda başarılı değiller. İlla bir kpop şarkıcısı olmak zorunda mı? Bence kesinlikle değil. 

Simply Kop 
Bir diğer Kpop müzik programı. Ancak bu kez sevdiğimiz şarkıcıları ve grupları sahne performansları eşliğinde izlemek mümkün. Ne yazık ki şarkılar esnasında seyirci kitlesinin attığı çığlıklar yüzünden programdan soğudum ve bir süredir takip etmiyorum.

KBS WORLD:

Orbital Location 13 EL
Frequency Band Ku-Band
Downlink Frequency 1642MHz
Polarization Horizontal
Symbol Rates 27.5Msps
FEC 3/4
Area Europe

Öncelikle bu kanalın Kbs televizyonunun dünyaya yayın yapan kanalı olduğunu söylemeliyim. Programlar İngilizce alt yazı ile sunulmakta ve KBS ve KBS2'den diziler ve çeşitli programlar seçilip yayınlanmakta. Bu kanalı keşfettikten sonra yukarda bahsettiğim iki program dışında Arirang'a pek uğramaz olduğumu belirtmem gerek. Ancak programlar pek de iyi değil. Özellikle hemen hemen hepsinde görünen yemek takıntısı beni iyice sıkıyor. Ağızdolusu tıkınmak ve bir de bunu ekrana taşımak nedir? Herhalde arada denk geldiğim dizi ve müzik programları olmasa izlemeyi bırakırdım. 6 saatlik zaman dilimi farkı programlari izlemeyi bazen zorlaştırıyor. Gelelim yayındaki bazı programlara:

Weekly Entertaintment : Yeniden yayında
Yayın Saati:  Her pazartesi akşamı saat 22:10'da ya da 23:10’da (16:10'da da var aynı yayın)
Bir saat boyunca devam eden ve çeşitli bölümlerden oluşan bir magazin programıdır. Kanal genelde sunduğu dizileri çevresindeki oyuncularla röportaj yapıyor. İçerikteki Guerilla Date'ı zevkle izliyorum mesela. Bir ünlüyü Seoul sokaklarında sevenleriyle bir araya getiriyorlar. Bir dolu kalabalık eşliğinde röportaja başlayıp ilerleyen dakikalarda bir kaçına söz hakkı veriyorlar. Bunun dışında albette ünlülerin özel yaşamına, evlilik ve birliktelik haberlerine ya da kimi zaman yaşanan skandallara da değiniliyor. Ben Kore magazinini buradan takip ediyorum diyebilirim.

Immortal Songs 2
Ailee, Gummy, KCM, SG WannaBe gibi güçlü yorumcuları bir araya getiren ve her hafta bi üstadın şarkılarının söylendiği ya da bestelediği şarkıları başarılı bir şekilde yorumlarken yarıştıran müzik programı. Şarkılar esnasında Korece şarkı sözleri de veriliyor. Korece öğreniyorsanız okumanızı geliştirebilirsiniz

Music Bank
Kpop İdollerini sahne performanslarıyla sunan cuma akşamlarının programıdır. Kore Top 20 listesi de verilir.

Return of Superman
Babalar ve çocukları olarak betimleyebileceğim prpgramı ilk zamanlar sık sık takip ederdim. Ancak artık hele bu yıl iyice sıkıcı buluyorum. Toplam üç ailenin günlük yaşamı kameralar eşliğinde sunuluyor.

Salı Çarşamba / Perşembe Cuma ve Hafta Sonu Dizileri:
Bu kuşakta KBS'in yayınladığı dizileri izlemek mümkün. Geçen yıl Hwarang, Witch At Court, Mad Dog, Jugglers, Black Knight ve My Golden Life gibi yapımları burada takip etmiştim. Elbette İngilizce altyazılı sunuluyor.  Yine hafta içi pazartesi, salı, Çarşamba, perşembe 18:20-19:20 arası daha önce prime time'da yayınlanmış diziler ekrana geliyor. Good Doctor, House of Bluebird, Descendent of Sun, Love Rain, Gunman İn Joseon gibi izlemediğim bazı yapımları burada takip etme imkanım olmuştu.

Comments (3)

On 12 Haziran 2020 03:43 , Unknown dedi ki...

Çok güzel olmuş

 
On 5 Eylül 2020 03:42 , Unknown dedi ki...

Harikaaa

 
On 4 Şubat 2021 12:10 , Unknown dedi ki...

Gzl