Kim Nam Gil: Her rolu oynayabilme kapasitesindeki oyunculardan bir diğeri 1981 Mart ayı doğumlu Kim Nam Gil küçük bir rol aldığı 1998 tarihli  KBS draması School 1'den beş yıl sonra bağımsız film No Regret'le ilk başrolünü oynadı ve sinema eleştirmenlerinden ve festivallerden olumlu yorumlar aldı. Bu yapım bir diğer sinema filmi Portrait of a Beauty izledi. (Filmi oldukça uzn süre önce izlemişim. Konusunu çok net hatırlamıyorum ama pek sevmemiş olmalıyım ki arşivimde tutmamışım.) Kim Nam Gil'i dizi sektöründe öne çıkaransa 2009 tarihli MBC draması The Great Queen Seondeok'tur. Başarılı aktör, masumiyetin ve saf aşkın  adamı Hwarang Bi dam karakterinde hırs ve güçle dolan bir kalbin eninde sonunda herşeyi kaybedeceğini ancak bu  kadar başarılı biçimde resmedilebilirdi. Dizinin ülke sınırlarını aşan başarısı oyuncuyu bu sektörünün aranan isimlerinden biri haline getirdi. Ülkemiz ekranlarında Muhteşem Kraliçe adı ile yayınlanığı dönem fazlasıyla beğeni toplamıştı. Şahsen benim takip etme sebeplerimden biri açık ara Bi dam 'dı diyebilirim. 2010 tarihli Bad Guy'da intikam paşindeki Geon Ok'u, 2013 yapımı Son Ye Jin'le mükemmel bir uyum yakaladıkları Shark nam-ı diğer Don't Look Back : The Legend of Orpheus'da ise yine bir diğer intikam peşindeki Joon Yoshimura / Han Yi-Soo'yu canlandırdı. Ben özellikle ikinci dizideki performansını çok etkileyici bulmuştum. Bad Guy'ı ise sonrasında izledim ve intikam alma öğesini ikinci kez görmek sıkıcı gelmişti. Kronolojiye göre izleseydim Shark da sıkıcı olurmuydu tabii bilemiyorum. Yayınlandığı dönem oyuncunun bıyıkları için yapılan yorumları hala gülümseyerek hatırlarım. Bence ona hoş, havalı, ve anına göre ütkütücü bir hava katıyordu:)  İzlediğim sinema filmleri ise hapishaneden çıkabilmek için aids olmayı göze alan Soo-In'ı canlandırdığı Lovers Vanished, Son Ye Jin'le beyaz perdede ilk kez biraraya geldiği, Jonny Deep'i hayli anımsatan tarzıyla bir dönem filmi The Pirates (2014) ve nükleer facia senaryosu sunan Pandora (2016).

Song Seung-Heon: 1976 doğumlu oyuncu yaşı ve görünümü arasında yaşattığı şoku zar zor atlatabildiğim sektörün en köklü ve başarılı aktörlerinden biri. Onu Endless Love dörtlemesinin ikisi Autman in My Heart ve Scent of Summer'da sergilediği oyunculukla tanıdım ki ilkinde Song Hye-Kyo ikincisinde de Son Ye Jin'le başrolü paylaşıyordu. Ününü ülke sınırlarının dışında taşıyan bu yapımların ardından kariyerine bir diğer baş yapıt sayılabilecek East of Eden'i ekleyerek devam etti. Bu dizinin karamsar atmosferini seyrettiğim dönem bünyem zar zor kaldırmıştı. Tam bir Yeşilçam havasındaydı. Fakir ve güçsüzlerin sonunda denk aşağılanıp ezildiği, hakkını savunamadığı zenginlerinse her türlü zorbalığı yaptığı aşırı bir karamsarlık hakimdi. Ancak bendeki etkisine karşın izlenme oranlarından anlaşıldığı üzere gerek senaryo gerekse sergilenen oyunculuklar yapımın dizi severlerin gönlünde taht kurduğunu gösteriyor. Aktörün önüne konan projelerin seçiminde akılıca tercihler yaptığı da bir gerçek. Sırasıyla benim de tamamını izlediğim My Princess (2011),  bir zaman yolculuğu hikayesi sunan dönem filmi Dr. Jin (2012), biraz East of Eden'i hatırlatan konusuyla When a Man Loves (2013), ve Sarayın Mücevheri'nden 14 yıl sonra dizi sektörüne dönüş yapan  Lee Young-Ae ile başrolü paylaştığı ve kore kağıt parası üzerinde de resmi bulunan tarihsel bir kişiliğin anlatıldığı Saimdang, Light's Diary (2017). Seyir imkanı bulduğum sinema filmlerinden bazıları ise mafya tarzı karanlık işlerin çevresinde dönen Fate (2008), bir subayı canlandırdığı + 18 öğeler barındıran ve bu türde bir filmde gördüğüm için şaşırdığım Obsessed (2014), japon şarkıcı, oyuncu ve NHK World müzik programı J Melo'nun sunucusu Nanako Matsushima ile başrolu paylaştığı Ghost (2014).

Ji Sung (지성): Yakışıklı yüz hatları ve özellikle etkileyici dudaklarıyla 1977 doğumlu oyuncu Hanyang Üniversitesinde Tiyatro ve dizi sanatı bölümü mezunudur. Dikkatleri üzerine çektiği ilk yapım All In (2003) dizisidir. Ardından kariyerine sağlam senaryo tercihleri ekleyerek devam etmiştir. Rol aldığı başlıca diziler KAIST (1999), March (1999),  Popcorn (2000) I Want to Keep Seeing You (2000), Delicious Proposal (2001), Save the Last Dance for Me (2004), New Heart (2007), benim de izlediğim am çok da sevmemiş olmalıyım ki arşivden sildiğim Protect the Boss (2011), bir entrika ve intikam hikayesiyle hayli karamdsar bir tablo sunan Secret Love (2013), The Great Seer (2012) ününü hatırı sayılı biçimde arttıran ve canlandırdığı 7 ayrı eğlenceli karakterin her biriyle sevenlerinin gönlünde taht kuran Kill Me, Heal Me (2015), Entertainer (2016). Innocent Defendant (2017) ve son dizisi Familiar Wife (2018). 

Sinemagrofisinde yer alan yapımlar ise Whistling Princess (2002), Blood Rain (2004), Fate (2008), Whatcha Wearin'?(2012), Confession (2014) ve 2018 yapımı Propitious Site for Grave. Save the Last Dance for Me dizisinde rol arkadaşı  Lee Bo-Young ile evlendiler. 2015 yılında bir kızları oldu. (Hatırlatma: Bazı dizilerde konuk oyuncu olarak yer almıştır).Lee Jong-Suk: 1989 doğumlu oyuncu ve modeldir. Kült yapım 2010 yılı yapımı Secret Garden'da boy gösterdiğinde henüz 21 yaşındydı. Elbette böylesi bir görünümle ve mükemmel gülümseyişle izleyicisinin kalbinde taht kurmaması kaçınılmazdı. Genç yaşına rağmen rol aldığı her diziyle oyunculuğunu zenginleştirdi ve neredeyse kendisi gibi sektörde popüler olan birçok kadın oyuncu ile başrolü paylaştı. Onlardan bazılarını şöyle sıralamak mümkün. Sırasıyla2018 sonu ekrana gelen  ve Japon işgalinin dreniş cephesinden bir karakteri canlandırdığı 6 bölümlük period mini dizi Himm of Death, fantastik kurgusuyla dikkati çeken ve bir webtoon karakterinin dünyasında yaşananları anlatan 2017 tarihli W, basın ve medya yalanlarıyla hayatı alt üst olan Ki Ha-Myeong'nun ailesinin intikamını almak için haberci olmasını anlatan Pinocchio, Kuzey Kore'den kaçak yollarla çok küçük yaşta ayrılmak zorunda kaldığı ülkesine dönen ama bir yabancı muamelesi gören Park Hoon'a hayat verdiği 2014 tarihli Doctor Stranger, insanların aklından geçenleri duyabilen lise öğrencisi Park Soo-Ha'yı oynadığı I Can Hear Your Voice ve geçmişini saklayan ve pasif görünümüyle okuldaki zorbalıklara göğüs geren öğrenciyi canlandırdığı okul draması School 2013. Dizi sektöründeki yükselişine pararlel olarak oyuncu dikkat çeken ve hayli beğenilen birçok filmde de oynadı. 2013 tarihli bir dönem filmi The Face Reader'ın ardından, No Breathing'de rejabetçi yüzücü Woo-Sang olarak karşımıza çıktı, Top Gun'un Kore versiyonu diyebileceğimiz Hot Young Bloods'da genç pilot Joong-Gil'i canlandı. Son filmi V.I.P.'te ise yepyeni bir karakterle bebek yüzlü katil imajıyla ilk kez karşımıza çıkıyor. Açıkçası bu yapımı dört gözle bekliyorum. İyi çocuk imajı artık biraz sıkmaya başlamıştı.

Park Hyung Sik:  1991 doğumlu oyuncu ayrıca şarkıcı ve ZE:A gurubunun bir üyesidir. Ancak uzun bir süredir artık müzik kariyerinden ziyade oyunculuk yönüyle ekranlarda yer alıyor. Oynadığı pek çok karakter gibi gerçek hayatta da zengin bir aileden gelen Park Hyung Sik çeşitli programlarda gündeme geldiğinde fark ettiğim üzere durumunun konu edilmesinden pek hoşlanmıyor. Doğrusu görüntüsü mütevazi bir hava yansıtıyor. Her yeni yapımla biraz daha çıtayı yükseltiyor. Varlığından The Heirs dizisi ile haberdar olmuştum ki orada pek öne çıkan bir karakter değildi. High Society'de geçirdiği büyük fiziksel değişim aktörlük kariyerini de kanımca bütünyle etkiledi.  Ben özellikle onu bu seride çok sevimli bulmuştum. 2017'de ilerleyişini sürdürürken dönem dizisi  Hwarang'la genç kral Sam Maek Jong'la yine karizmasını konuşturup uzun saçlarıyla arz-ı endam etti. Ben bu dizide çıkardığı işi de fazlasıyla beğenmiş hatta yanlış karakterin ön plana çıkarıldığını düşünmüştüm. Rol aldığı son yapım 2017 tarihli fantastik ve romantik komedi türündeki Strong Woman Do Bong-Soon, Henüz beyaz perde deneyimi yok.

Comments (0)